• 24 Eylül 2020
  • Backstage Creative
  • 0

Kreatif olmak! Her reklam ajansında aranan bir terimdir. Hatta sadece reklam ajansında değil artık hayatımızın her alanında kreatif olan her şey daha fazla dikkat çekmektedir. Bazı reklamlar yalınlığı ile kreatif dururken bazıları ise farklılığı ile kreatif durmaktadır. Kreatif; yeniden keşfetmek, yeni şeyler ortaya çıkarmak ya da zeka, düşünce ve hayal gücünden yararlanılarak görülmeyen bir şey ortaya koymaktır. Ama bazen olan şeyin üzerine bir şeyler eklemek de sizi farklı ve kreatif kılar. Genelde gördüğümüz her kreatif çalışma için, ”Aa! Neden bu benim aklıma gelmedi, çok basitmiş.” şeklinde tepkiler veririz. Gerçekten de öyledir. Çok basit, sıradan ve her şeyden farklı olan kreatiftir. Bu tür çalışmalar ortaya çıkaran insanlar genelde; sessiz, sakin, yalnız kalmayı seven ve yüksek hayal güçleri olan kişilerdir. Kreatif kişiler ve çalışmalarına dair pek çok örnek vardır. Örneğin; Steve Jobs ( Apple’ın efsanevi kreatif direktörü ), Leanardo Da Vinci, Albert Einstein gibi kişiler kreatif çalışmaları ile tanınmakta ve hatırlanmaktadır. Elon Musk, ”Çoğu zaman doğru soruları sormak, cevaptan daha zordur. Eğer doğru soruyu tespit edebilmişsen muhtemelen cevabı bulmak daha kolay olacaktır.” demiştir. Elon Musk, işin sırrının doğru soruyu sorabilmekte olduğunu düşünmektedir. Kreatif tasarımlar ile çözümler, güven içerisinde ve özgür bir ortamda oluşan olgulardır. Yöneticiler, patronlar veya amirler birlikte çalıştıkları insanlara kendilerini ifade edecek özgür bir ortam yarattıklarında kreatif fikirler kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Zaman ve mekân kreatif çözümler için çok önemli olsa da markanızla el ele vererek doğru adımlar atmak da çok önemlidir. Markanızı doğru tanımalı, müşterinin sizden beklentilerini iyi bilmeli ve hedef kitleniz hakkında doğru bilgiye sahip olmalısınız. Kreatif çözümler, çalışmalar, düşünceler tek başına oluşmazlar. Onlarla bütünleşen farklı birçok şey vardır.

Nasıl Kreatif Olunur?

Kreatif olmak için sürekli düşünmeli, okumalı ve değişime açık olmalıyız; sorgulamalıyız! Olanı her zaman olduğu gibi kabul etmekten vazgeçmeli, geçmiş ve geleceğin birleşeceğini bilerek hareket etmeliyiz.

 Kreatif olmanın temeli; doğru, yanlış, farklı, aynı, saçma veya güzel fark etmeksizin düşünmekten geçer. Düşünmek ise yapay olan her şeye karşı bir direniş içerir. Dünya’ya faydalı olmak, doğru bir hayat sürmek ve sürekli üretmek için daha çok düşünmeli ve bağlamında kreatif olabileceğimizi unutmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.